Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
11. 05. 2024

DO ZOO OLOMOUC PŘIJELI LEVHARTI ČÍNŠTÍ

V olomoucké zoo se návštěvníci mohou již mnoho let setkat s levharty mandžuskými, kterých ve volné přírodě, v nedotčených lesích na Dálném východě žije posledních zhruba 100 jedinců. Oproti němu levhart čínský, který se s ním na severu svého areálu výskytu dříve potkával, má výrazně tmavší oranžovo-cihlové zbarvení a velké rozety. Žije pouze na území Číny, kde obývá především hornaté oblasti, husté lesy, ale může se vyskytnout i ve stepích a polopouštích. Ve volné přírodě se pohybuje posledních několik set jedinců. A právě dva levharti čínští (sourozenecký pár) přijeli včera v pozdně odpoledních hodinách ze Zoo Liberec. „Jedná se o dvojčata, kterým budou zanedlouho dva roky. Návštěvníci je budou moci poprvé vidět ve venkovním výběhu od příštího týdne. Zoo Olomouc jsou pouze zapůjčeni a setrvají zde do doby, než pro ně na základě rozhodnutí koordinátora bude vybrán nový domov a současně do příchodu dalších levhartů mandžuských do Zoo Olomouc,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková. Dočasné útočiště olomoucká zoo poskytla zvířatům ze Zoo Liberec v rámci dlouhodobé spolupráce zoologických zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

ČLOVĚK, PREDÁTOR
Levhart čínský je velmi plaché, samotářské zvíře, které žije skrytě. Rozmnožuje se převážně v měsících leden a únor, jeden chovný pár se může pářit až 100krát za den. Po cca 95 dní trvající březosti rodí samice nejčastěji 2-3 mláďata. Levhart se řadí k nočním lovcům, své území si označuje močí, výkaly a stopami po drápech. Kromě člověka nemá přirozeného predátora. Ten je pro něj největší hrozbou, neboť jej považuje za škůdce zemědělství a současně ho využívá v tradiční čínské medicíně.

Fotogalerie