Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
18. 11. 2024

HISTORICKY PRVNÍ MLÁDĚ KLOKÁNKA RUDOHNĚDÉHO

Kolekci zvířat olomoucké zoo jsme o klokánky rudohnědé rozšířili v roce 2022. Tehdy se jednalo o dva samce. Před pár měsíci k nim přibyla samice. Neuběhlo mnoho času a máme zde jejich úplně první mládě! „U tohoto prvoodchovu se z 90 % jedná o samičku, z níž máme velkou radost. O mládě pečují oba rodiče,“ upřesňuje ošetřovatelka Kateřina Šteckerová.

PŘÍBUZNÝ PRAVÝCH KLOKANŮ
Spolu s dalšími druhy se považuje za sesterskou skupinu pravých klokanů, jejichž předci se pravděpodobně vyvinuli ze zvířat žijících na stromech. S hmotností v rozmezí 1,5 - 3,5 kg se také jedná o největší druh klokánků.

HNÍZDA
Klokánek rudohnědý má noční aktivitu, přes den odpočívá v kuželovitých hnízdech, vyrobených z trávy, větviček a kapradin, které si k jeho stavbě nanosil chápavým ocasem. Materiál na stavbu sbírá předními končetinami a přenáší ocasem. Hnízda staví sám obvykle v dutých kmenech stromů nebo pod keři zřídka na volném prostranství. V jednom okamžiku může mít postaveno až pět hnízd, která používá. Samci chodí navštěvovat hnízda samic každý den až do okamžiku, kdy je samice v říji. Vokalizace klokánků zahrnuje poplašné volání, jemné syčení, chrochtání, či zvuk evokující zvuk motorové pily.

OBECNÉ INFORMACE
Klokánek rudohnědý je řazen do samostatné skupiny čtyřprstých klokánků, žije v travnatých a křovinatých oblastech a řídkých lesích v severovýchodní části Austrálie. V přírodě pije vodu minimálně, vystačí si s vodou obsaženou v jeho nejoblíbenější potravě – houbách, živí se totiž převážně jejich podzemními plodnicemi. Potravu doplňuje cibulemi, hlízami, semeny i jinými částmi rostlin a drobnými bezobratlými živočichy. Po březosti trvající kolem 22 až 24 dnů samice obvykle porodí jediné mládě. Novorozená mláďata váží kolem jednoho gramu a stráví první čtyři měsíce života ve vaku. Poté zůstávají se svou matkou asi dva měsíce, než se osamostatní. Pohlavní dospělost nastává kolem jednoho roku. Maximální věk zvířat v lidské péči byl osm let, v přírodě se dožívají méně.

Fotogalerie