Novinky

Vážení návštěvníci, z důvodu veterinárních opatření, bude výběh koz do odvolání uzavřen, aktuálně také neprobíhají placené zážitkové programy. Zoo je ale pro veřejnost otevřena každý den. Děkujeme za pochopení.
08. 01. 2016

Poslední mládě roku 2015 je kaloň zlatý

Chov kaloň zlatých v olomoucké zoo byl založen v roce 1999 jako nejvýchodněji umístěná chovná kolonie v rámci evropského záchranného programu a zároveň jako první v ČR. Jsou umístěni v pavilonu netopýrů, kde mohou volně létat i přímo nad hlavami návštěvníků. V pavilonu je obrácený světelný režim, jinak by kaloni přes den pouze spali zavěšeni ve větvích. Teplota je udržována v rozmezí 22-26 °C. Každá matka rodí jedno mládě, které kromě velikosti vypadá přesně jako ona. Nosí ho zavěšené na sobě hlavou dolů, chrání ho svou létací blánou a v této poloze mládě i saje mateřské mléko. Kolonie se pravidelně rozrůstá, takže nyní žije v pavilonu kolem 40 kusů. V průběhu listopadu a prosince roku 2015 přibylo 12 mláďat a poslední z nich 27. 12.

Kaloni jsou především býložravci a živí se sladkými plody. Nejraději mají sladké ovoce, ale dostávají i strouhanou zeleninu, tvaroh se žloutkem a piškoty. Potravu mají v miskách zavěšenu ve větvích a musí jí mít dostatek, protože jí část rozhází a znehodnotí.

Patří ke zvířatům nejvíce ohroženým vyhubením. V 70. letech minulého století údajně nebylo v přírodě víc než 130 jedinců. Známý zoolog a spisovatel Gerald Durrel odchytil několik posledních volně žijících kaloňů a založil úspěšný chov ve své zoo na ostrově Jersey. V dnešní době lze díky ochraně a obnově přirozených stanovišť tento druh považovat za zachráněný. V ekosystémech hrají velmi důležitou roli, protože pomáhají opylovat stromy a šířit jejich semena.